Doplňující informaceDůležitost dodržování správného pitného režimu je snad už každému člověku jasná. Během sportovních činností jsou ale nároky na hydrataci organismu daleko vyšší, protože při fyzické aktivitě dochází ke zvýšené produkci tepla, které tělo odvádí hlavně odpařováním vody při pocení. Proto je tak důležité tuto ztrátu tekutin doplnit. Uvádí se, že ztráta tekutin odpovídající 4% tělesné hmotnosti snižuje výkon až o 40%. Z toho důvodu je doporučeno pít každých 15 minut asi 150- 300 ml tekutin. Ale má to ještě jeden háček, protože organismus nevylučuje pouze čistou vodu, ale ionty, na které jsou molekuly vody navázány. Proto bys se měla doplňovat jak voda, tak ionty a minerální látky. Takže vás asi napadá otázka, jestli stačí pít čistou vodu, jak se často uvádí, anebo používat iontové nápoje, neboli ionťáky?

Kre-alkalyn je nejsilnější formou creatinu, vyniká schopností vysoké absorpce v organismu. Posilovací stroje pro domácnost budují Vaši svalovou hmotu a tvarují Vaši postavu. BCAA jsou větvené Aminokyseliny L-Leucin, L-Isoleucin a L-Valin tvoří významnou část všech aminokyselin tvořících svalovou tkáň. Sacharidy neboli cukry jsou nízko i vysokomolekulární látky vyskytující se v každém organismu.

Co pít?

Při krátkém zatížení do 30 minut vám postačí obyčejná čistá voda, protože ztráty minerálních látek jsou zanedbatelné. Ale při výkonech nad 30 minut je vhodné zařadit mírně slazené nápoje, obohacené o minerální látky. A čím bude vyšší teplota prostředí, tím více vody a minerálních látek budete muset doplnit. Pokud to neuděláte, může se dostavit ztráta koncentrace, únava anebo svalové křeče. Abyste tomu zabránili, bude vhodné použít iontový nápoj, mezi jehož hlavní složky patří sodík a draslík, hořčík, vápník, fosfor a třeba i některé další stimulující látky jako kofein, taurin a menší množství energie v podobě cukru. Další výhodou iontových nápojů je v tom, že vstřebávání mírně slazeného (asi 3%) nápoje je lepší, než je tomu u čisté vody.

Iontové nápoje

Existují 3 základní druhy iontových nápojů. Jsou rozděleny podle koncentrace osmoticky aktivních látek, což se určuje porovnáním koncentrace těchto látek v krevní plazmě. Pokud je koncentrace nápoje shodná s koncentrací krevní plazmy, označují se jako izotonické. Jestliže je ale obsah iontů v nápoji nižší, jsou to hypotonické nápoje. Teď už zbývají pouze hypertonické, což naznačuje, že obsah látek v nápoji bude vyšší, než v krevní plazmě. Takže už víme, že jsou 3 druhy: hypotonické, izotonické a hypertonické. To vám ale asi samo o sobě nic neřekne, proto si každý typ samostatně popíšeme.

 Hypotonické nápoje

Jedná se o nejpoužívanější skupinu nápojů, jejichž obsah iontů a minerálních látek je nižší. Je to z toho důvodu, že při sportech jako je běh a cyklistika, z vás teče pot proudem, dochází k daleko vyšším ztrátám vody než minerálů. Takže hypotonické nápoje jsou vhodné pro většinu sportu, neboť nám jde hlavně o doplnění vody a menšího množství minerálů.

Izotonické nápoje

Tento typ nápojů má už koncentraci látek stejnou, jaká je v krvi, proto bude vhodnější pro sporty, kde doslova “potíte krev”. To znamená, že ztráty tekutin nejsou až tak výrazné, ale pot je velmi koncentrovaný. Bývá to u silově vytrvalostních sportů, kdy fyzická aktivitě trvá kolem jedné hodiny. Tyto nápoje je vhodnější přijímat pouze při velmi intenzivní zátěži anebo až po fyzické aktivitě, jako první dávku tekutin, které pomohou regeneraci.

Hypertonické nápoje

Použití těchto nápojů pro sport je nevhodné, protože jsou hodně koncentrované a mohou narušit vnitřní rovnováhu elektrolytů. Lze je použít při extrémně velkém vyčerpání elektrolytů, ale nikdy byste je neměli používat během fyzické aktivity. Hypertonické nápoje jsou tedy pro většinu lidí nevhodné.

Jaký druh iontových nápojů zvolit?

Pokud jste četli pozorně, tak byste měli dospět k názoru, že hypotonické nápoje jsou pro většinu sportovců naprosto dostatečné. Jestliže ale patříte mezi takové sportovce, kteří jednou týdně o víkendu sednou na kolo a jdou se jen tak projet, bude vám stačit láhev s vodou. Naopak sportovci, kteří několikrát v týdnu mají trénink a vypotí při něm litry potu, je dobrou volbou pořídit si některý z hypotonických nápojů. Dávkování jednotlivých výrobků je vždy uvedené na obalu, takže doporučuji se podle nich řídit. Jen pozor, abyste to s ionťáky nepřeháněli. Znám více lidí, kteří si je zakoupili domů a používali několikrát denně kvůli jejich dobré chuti… Na to si dejte pozor, protože nadměrný příjem iontových nápojů může uškodit. Pokud je v organismu přebytečné množství minerálních látek, zatěžuje to ledviny a časem si tímto můžete způsobit ledvinové kameny.

Závěr

Iontové nápoje jsou vhodné pro tvrdě trénující sportovce, kteří potřebují tělu dodat ztracené minerály. Ideální volbou bude některý z hypotonických nápojů, ale nechte si ho pouze pro sportovní aktivity. Na obyčejné popíjení jsou pro organismus nevhodné. Pokud byste si nevěděli rady s výběrem, určitě neuděláte chybu s nákupem Reg-ge Unisport od firmy Nutrend, který dlouhodobě používám.

Iontové nápoje – obecné tipy

 1. nahrazující tekutiny

Jsou to iontové nápoje, jejímž prvořadým cílem je nahradit ztracenou tekutinu během fyzické zátěže. Obsahují určité množství minerálů a malé množství energie.

2. nahrazující energii

Jsou to nápoje, které obsahují větší množství sacharidů. Jejich cílem je předcházet vyčerpání energetických zásob při dlouhodobé zátěži (např. vytrvalostní běhy – půlmaraton, maraton, atd.) Jsou však méně efektivní co se týče náhrady tekutin.

3. regenerující

Jsou to nápoje, které obsahují velké množství lehce vstřebatelných sacharidů a bílkovin pro doplnění “paliva” po tréninku a tím urychlení vlastního zotavení. Vědecké studie prokázaly, že voda se nejlépe a nejrychleji vstřebává v žaludku, pokud obsahuje zhruba stejnou koncentraci rozpustných látek jako je koncentrace vašich tělesných tekutin. Během cvičení organismus ztrácí nejenom vodu, ale i energii (ve formě sacharidů) a minerály (sodík, draslík, vápník a hořčík). Rozpuštěním těchto látek ve vodě, při správné koncentraci, získáme nápoj, který pomůže daleko rychleji nahradit ztracenou tekutinu než čistá voda a zároveň pomůže doplnit (alespoň částečně) energii a minerály!

Kdy je vhodné a důležité používat sportovní nápoje pro náhradu tekutin?

Obzvláště důležité je používat tyto nápoje při fyzické zátěži, v délce půl hodiny a více, při vyšší okolní teplotě, anebo v chladnějších podmínkách při délce zátěže jednu hodinu a více! Minimální složení nápoje by mělo být: 6g sacharidů/100ml (přibližně 25 – 30kalorií), alespoň 40mg sodíku (Na), 15mg draslíku(K), 15mg vápníku(Ca) a 15mg hořčíku(Mg). Nesmíme zapomenout ani na sacharidy, které jsou také velmi důležité. V neposlední řadě byste neměli zapomenou na chuť! Co se týče vlastního občerstvování (popíjení), tak se doporučuje pít maximálně (je to velice individuální) 200ml každých 15min., než “jednorázově” větší množství! Pokud začínáte používat “nový” nápoj, tak ho prvně vyzkoušejte několikrát v tréninku než rovnou při závodě! Pozn. pokud se chcete účastnit důležitého závodu (maraton, atd.), tak si buď na každou občerstvovací stanici nachystejte své vlastní odzkoušené pití a nebo se informujte u organizátora jaké nápoje jsou při závodu k mání, abyste třeba nebyli nepříjemně překvapeni! Samozřejmě jsou mezi námi i tací, kteří preferují obyčejnou vodu! Proč ne – je vesměs dobře snášena a dělá dobrou práci při rehydrataci (zavodnění organismu po ztrátě tekutin) a hlavně je nejméně finančně náročná!


Reklama:


Čerstvé ovoce a zelenina - pro vaše perfektní zdraví.
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!